Address:140104, O`zbekiston, Samarqand shahri, Universitet xiyoboni, 15-uy


ИҚТИДОРЛИ ТАЛАБАЛАР БИЛАН ИШЛАШ

Самарқанд Давлат университетида иқтидорли талабалар билан олиб борилаётган ишларнинг асосий мақсади Республикамизнинг илмий ва ижодий салоҳиятини ривожлантирувчи  иқтидорли ёшларни тайёрлаш ва бу борада юксак истедод соҳибларига, билимнинг тегишли соҳалари ва фаннинг аниқ йўналишлари бўйича ўз қобилиятларини намоён этиш ва ривожлантириш, ўзларидаги ноёб истеъдодни рўёбга чиқариш учун кенг имкониятлар яратишдир.
•    Университетда таҳсил олаётган иқтидорли талабаларни Ўзбекистон Республикаси Президенти, номли Давлат стипендиялари танлови, «Зулфия» номидаги Давлат мукофоти, талабалар Республика фан олимпиадалари ва бошқа танловларга фаол қатнашиши таъминлаш.
•    Иқтидорли ёшларни интеллектуал салоҳиятини чуқур билим олиш ва қобилиятларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратиш.
•    Малакали профессор-ўқитувчиларни  иқтидорли талабалар билан ишлашга жалб этиш.
•    Илм фан тараққиётининг устивор йўналишлари бўйича илмий-тадқиқот ишларига иқтидорли талабаларни кенг жалб этиш.
•    Университет миқёсида иқтидорли талабалар маълумотини шакллантириш.
•    Талабаларни илмий-ижодий фан тўгараклари, Давлат дастури асосида бажарилаётган илмий лойиҳаларга ҳамда илмий тадқиқот ишларига жалб этилишига кўмаклашиш.

  • Иқтидорли талабаларни илмий ишларини чоп этиш, уларнинг илмий ишлари ва илмий ишланмаларини амалиётга жорий этишга амалий ёрдам кўрсатиш.

Ўзбекистон Республикаси Президенти стипендияси совриндорлари

т/р

Ф.И.Ш.

Ўқув йили

Йўналиши

1.

Тўрақулов Лазиз

1995-1996

Физика

2.

Низомов Шавкат

1996-1997

Физика

3.

Содиқжонов Зафар

1997-1998

Ҳуқуқшунослик

4.

Осмонов Барии

1998-1999

Физика

5.

Мусаев Шоҳимардон

1999-2000

Информатика

6.

Каримова Зебо

2001-2002

Ҳуқуқшунослик

7.

Султонова Наима

2001-2002

Педагогика

8.

Солеев Азиз

2002-2003

Ҳуқуқшунослик

9.

Скоробогатова Ольга

2002-2003

Иқтисодиёт

10.

Султонов Тўлқин

2003-2004

Ўзбек филология

11.

Ҳамроқулова Шоҳиста

2004-2005

Тарих

12.

Жўраева Умида

2013-2014

Механика-математика

13.

Асанова Ленара

2014-2015

Жисмоний маданият

14.

Ибрагимов Зариф

2015-2016

Механика-математика

15

Нуритдинова Хилола

2017-2018

Педагогика

Беруний номидаги Давлат стипендияси совриндорлари

т/р

Ф.И.Ш.

Ўқув йили

Йўналиши

1.

Исроилова Шахноза

1999-2000

Иқтисодиёт

2.

Лақаева Озода

2000-2001

Иқтисодиёт

3.

Фаттоев Фаррух

2001-2002

Физика

4.

Хайдаров Сафарбой

2001-2002

География

5.

Хайдарова Дилором

2001-2002

Информатика

6.

Худойбердиев Шароф

2002-2003

Биология

7.

Қудратова Азиза

2002-2003

Математика

8.

Зайниев Дамир

2002-2003

Физика

9.

Эргашова Шахноза

2003-2004

Биология

10.

Жураева Адиба

2003-2004

Математика

11.

Араббоев Шавкат

2003-2004

Информатика

12.

Муртазаева Умида

2004-2005

Информатика

13.

Қаршиев Зайниддин

2005-2006

Информатика

Навоий номидаги Давлат стипендияси совриндорлари

т/р

Ф.И.Ш.

Ўқув йили

Йўналиши

1.

Юнусова Бахора

1998-1999

Ўзбек филология

2.

Аблақулова Дилафруз

1999-2000

Фалсафа

3.

Юсупова Орзубону

1999-2000

Ўзбек  филология

4.

Фозилов Даврон

2000-2001

Ҳуқуқшунослик

5.

Юнусова Бахора

2000-2001

Ўзбек  филология

6.

Таллибаева Ольга

2001-2002

Рус филология

7.

Ахмедов Пайрав

2001-2002

Тожик филология

8.

Қаршиева Дилафруз

2001-2002

Педагогика

9.

Ғаффорова Дилбар

2002-2003

Тарих

10.

Бўриев Сурхон

2002-2003

Ўзбек филология

11.

Мамедова Юлдуз

2002-2003

Педагогика

12.

Холбоева Гулноза

2002-2003

Педагогика

13.

Эргашев Одил

2003-2004

Тарих

14.

Маматова Юлдуз

2003-2004

Рус филология

15.

Яхшиликов Жахонгир

2003-2004

Ҳуқуқшунослик

16.

Ҳайриев Нодиржон

2004-2005

Ҳуқуқшунослик

17.

Мухиддинова Назмия

2004-2005

Ўзбек филология

18.

Музрапов Шахбоз

2005-2006

Иқтисодиёт

19.

Эргашева Махбуба

2005-2006

Фалсафа

20.

Фалеев Леонид

2006-2007

Иқтисодиёт

21.

Турумова Гулмира

2006-2007

Ҳуқуқшунослик

22.

Шавази Алим

2007-2008

Ҳуқуқшунослик

23.

Рашидова Умида

2007-2008

Ўзбек филология

24.

Артиқова Шоҳида

2007-2008

Иқтисодиёт

25.

Рахмонов Темур

2007-2008

Ҳуқуқшунослик

26.

Туйчиев Абдулло

2008-2009

Ҳуқуқшунослик

27.

Бойназаров Арслон

2008-2009

Иқтисодиёт

28.

Умаров Фирдавс

2009-2010

Ҳуқуқшунослик

29.

Салимова Гулрух

2009-2010

Ҳуқуқшунослик

30.

Тухбоева Нилуфар

2009-2010

Санъатшунослик

31

Миршаева Камола

2010-2011

Ҳуқуқшунослик 

32

Убайдуллаев Жахонгир

2010-2011

Ҳуқуқшунослик

33

Исмаилов Дилшод

2010-2011

Тарих

34

Ботиров Тимур

2011-2012

Ҳуқуқшунослик

35

Иброҳимова Нафосат

2011-2012

Иқтисодиёт

36

Джўрақулов Шохрух

2012-2013

Иқтисодиёт

37

Шарипова Мўътабаржон

2012-2013

Рус филологияси

38

Убайдуллаев Жамшид

2013-2014

Ҳуқуқшунослик

39

Рахмонов Равшан

2013-2014

Ҳуқуқшунослик

40

Ризаева Лайло

2013-2014

Ижтимоий-иқтисодиёт

41

Насириддинова Ойдинисо

2014-2015

Ўзбек филология

42

Сатторов Элдор Бобир ўғли

2014-2015

Тарих

43

Ўктамов Аббос Ўктамович

2014-2015

Ижтимоий-иқтисодиёт

44

Кодирова Барно

2015-2016

Ҳуқуқшунослик

45

Хушвақтов Нодир

2015-2016

Тарих

46

Аъзамов Дилнур

2015-2016

Ижтимоий-иқтисодиёт

47

Эркинов Бехбуд

2016-2017

Ижтимоий-иқтисодиёт

48

Жуманова Хуррият

2016-2017

Тарих

49

Орипов Хасан

2016-2017

Тарих

50

Садуллаева Бахора

2017-2018

Ижтимоий-иқтисодиёт

51

Имомқулова Гулчехра

2017-2018

Филология

52

Аминова Нафиса

2017-2018

Филология

53

Қурбонов Самгин

2017-2018

Филология

Улуғбек номидаги Давлат стипендияси совриндорлари

т/р

Ф.И.Ш.

Ўқув йили

Йўналиши

1.

Мусаев Шохимардон

1998-1999

Информатика

2.

Маликов Музаффар

1999-2000

Физика

3.

Ғуломов Ойбек

2000-2001

Математика

4.

Насимова Фарида

2000-2001

Иқтисодиёт

5.

Худойбердиев Шароф

2000-2001

Биология

6.

Алмамедов Азиз

2001-2002

Иқтисодиёт

7.

Бозорова Дилноза

2001-2002

Иқтисодиёт

8.

Саидмуродова Гулноза

2002-2003

Математика

9.

Насимов Дилмурод

2003-2004

Иқтисодиёт

10.

Собирова Хосият

2003-2004

Иқтисодиёт

11.

Бозоров Хуршед

2004-2005

Кимё

12.

Редькин Павел

2005-2006

Физика

13.

Қаландарова Маҳлиё

2005-2006

Математика

14.

Солеева Нигина

2006-2007

Математика

15.

Эштемирова Лобар

2006-2007

Математика

16.

Имомқулов Анвар

2006-2007

Математика

17.

Абжалова Умида

2007-2008

География

18.

Бегматова Дилором

2009-2010

Биология

19

Эрмаматова Мафтуна

2010-2011

Математика

20

Нусратов Ҳусниддин

2011-2012

Математика

21

Жўраева Умида

2012-2013

Математика

22

Мажидов Хусан

2013-2014

Физика

23

Юсупов Алишер

2014-2015

Кимё

24

Давронова Робияхон

2015-2016

География

25

Акрамов Икром

2016-2017

Математика

26

Самадов Азиз

2017-2018

Амалий математика

Ислом Каримов номидаги Давлат стипендияси

1

Авезов Хумоюн

2017-2018

Педагогика

 

Республика талабалар фан олимпиадаларида эришилган ютуқлар

2015 йилида (жами 38 та фан йўналишлари)

1

2Анваров Тохир

2- ўрин

Кимё ва кимёвий технологиялар

Н. Файзуллаев– кимё бўлими доценти

2

Қаюмов Хафиз

2- ўрин

Физика (Мутахасислик фанлари)

Э.Арзиқулов – физика факультети доценти

3

Ахмадова Мухайё

2- ўрин

Математика (мутахассислик)

А. Неъматов - механика-математика факультети доценти

4

Утаев Зафар

2- ўрин

Жисмоний тарбия, спорт назарияси ва амалиёти

Б.Ҳайдаров - жисмоний маданият факультети декани,  доцент

5

Тошпўлатов Достон

2- ўрин

Кимё (мутахассислик)

Х.Тошпўлатов- органик ва ноорганик кимё кафедраси доценти

6

Набижонов Равшан

2- ўрин

Мусиқа назарияси (мутахассислик)

Мустафаев Ш., мусиқа, бадиий графика ва меҳнат таълими факультети катта ўқитувчиси

7

Аъзамов Дилнур

2- ўрин

Менежмент ва маркетинг

Н.Арабов-Ижтимоий-иқтисодиёт факультети доценти

8

Пардаева Чарос

3- ўрин

Ўзбек тили ва адабиёти (умумкасбий фанлари)

М.Абдиев – Ўзбек филологияси факультети профессори

9

Қурбонова Азиза

3- ўрин

Педагогика

К.Ҳасанова-педагогика факультети доценти

10

Махмудов Зайниддин

3-ўрин

 

Ш.Жумаев- мусиқа, бадиий графика ва меҳнат таълими факультети ўқитувчиси

2016 йилида (жами 38 та фан йўналишлари)

1

Набижонов Равшан

1-ўрин

Мусиқа назарияси (мутахассислик)

Мустафоев Ш.- педагогика факультети катта ўқитувчиси

2

Эшанкулов Алишер

1-ўрин

Кимё (мутахассислик)

Халилов Қ.- табиий фанлар факультети, кимё бўлими доценти

3

Ахмадова Мухайё

2- ўрин

Математика (мутахассислик)

А. Неъматов - механика-математика факультети доценти

4

Умарова Нилуфар

3-ўрин

Чизма геометрия ва чизмачилик (Мутахасислик фанлари)

Ш.Жумаев- касб таълими факультети ўқитувчиси

5

Буранова Сохиба

2- ўрин

Жисмоний тарбия, спорт назарияси ва амалиёти

Дўсанов У.- жисмоний маданият факультети катта ўқитувчиси

6

Цой Юлдуз

3-ўрин

Ўзбек тили (умумкасбий)

Абдиев М.- филология факультети профессори

7

Холмуродов Саидхўжа

3-ўрин

Физика (мутахассислик)

Арзиқулов Э.- физика факультети доценти

2017 йилида (жами 39 та фан йўналишлари)

1

Ёрматов Шавкат

3- ўрин

Физика (Мутахасислик фанлари)

А.Жумабоев – физика факультети профессори

2

Тошпўлатов Ғайрат

2- ўрин

Математика (мутахассислик)

А. Неъматов - механика-математика факультети доценти

3

Мелиева Мужгона

2- ўрин

Жисмоний тарбия, спорт назарияси ва амалиёти

Б.Ҳайдаров- жисмоний маданият факультети профессори в.б.

4

Нуримов Алишер

2-ўрин

Астрономия (умумкасбий)

А.Якубов- физика факультети доценти

5

Хамидова Дилором

2-ўрин

Ўзбек тили ва адабиёти (мутахассислик)

М.Абдиев – филология факультети профессори

6

Мансурова Фазилат

3-ўрин

Гидрология - гидрометрия

Д.Ширинбоев-география ва экология факультети ассистенти

7

Абдимўминова Гулрухсор

3-ўрин

Педагогика (мутахассислик)

К.Хасанова-педагогика факультети доценти

8

Шодмонова Гуллола

2-ўрин

Экология ва атроф муҳит мухофазаси

С.Бобоев-географимя ва экология факультети профессори

9

Боборахимов Фаррух

2-ўрин

Машина ва механизмлар назарияси

А.Ўринов-касбий таълим факультети доценти

10

Амирқулов Хайриддин

2-ўрин

Чизма геометрия ва чизмачилик

Ш.Жумаев-Касбий таълим факультети асисстенти

11

Хасанов Хабибулло

3-ўрин

Жаҳон иқтисодиёти ва халқаро иқтисодий муносабатлар

Ш.Қувондиқов-ижтимоий-иқтисодиёт факультети доценти